Уважаеми колеги и пациенти, представяме ви извадка от указанието на БДАГ (Българско дружество по акушерство и гинекология) за добра медицинска практика, което намираме за много полезно както за специалистите, така и за хората, търсещи помощ и съвети относно тяхното репродуктивно здраве. С благодарност към хората, които са се постарали да съберат така необходимата информация в едно подробно и ясно указание. В този раздел сме отделили информацията, която се отнася за мъжете. В забележки към текста ви предоставяме подробна информация относно някои от необходимите стъпки за оценка на мъжете с репродуктивни затруднения.
Представената информация, базирана на подробна литературна справка, дава препоръки за провеждане на първоначалната консултация на двойки с репродуктивни проблеми, както и алгоритъм за първоначална оценка и изготвянето на подход за лечение.
Правилата са подготвени от работна група в състав:
- проф. д-р Таня Тимева – САГБАЛ "Д-р Щерев"
- проф. д-р Емил Ковачев – МУ Варна
- д-р Георги Стаменов – МБАЛ "Надежда"
Описаните препоръки включват:
- (1) първоначалната консултация на двойки с репродуктивни проблеми,
- (2) първоначална оценка на репродуктивните проблеми,
- (3) предпоставки за насока към репродуктивен специалист,
- (4) оценка на рисковите фактори, свързани с околната среда и начинът на живот,
- (5) оценка на мъжкия фактор за безплодие, включително и необходимата информация и предварителни изследвания за извършването на тази оценка.
1. Първоначална консултация на двойки, търсещи лечение по повод безплодие
- При двойки с репродуктивни проблеми се препоръчва на първоначалната консултация да пристъстват и двамата партньори.
Заб.: добра практика е да се провежда консултацията както с двойката, така и с всеки партньор поотделно. Понякога пациентите споделят с лекаря неща, които не са коментирали с партньора си.
- Двойки, които търсят консултация по повод съмнения за инфертилитет трябва да бъдат информирани, че 80% от двойките в общата популация постигат зачеване в рамките на 1 година, ако жената е на възраст под 40 години и не използват контрацепция и имат редовни сексуални контакти.
- От тези, които не заченат през първата година, около половината ще заченат през втората година (кумулативна успеваемост от 90%).
Заб.: стремежът на съвременната медицина е да не чака да се развие дадено заболяване, а да се откриват предразположенията към него. Затова и все повече мъже предварително се интересуват от репродуктивните си способности. Повече информация можете да намерите в статията Профилактична спермограма.
- Когато двойката има репродуктивен проблем, и двамата партньори трябва да бъдат информирани, че психологическият стрес при мъжа и жената може да има негативен ефект върху връзката и е вероятно да намали либидото и честотата на сексуалните контакти, което на свой ред да допринася за проблем с плодовитостта.
- Информирайте двойките, които имат притеснения за плодовитостта, че женската плодовитост, както и мъжката, макар и в по-малка степен, намаляват с напредването на възрастта.
2. Първоначална оценка на репродуктивните проблеми
- На двойките, които имат притеснения за забременяването, трябва да се предложи първоначална оценка на плодовитостта.
- Специален въпросник относно начина на живот и сексуалната история на партньорите трябва да се използва за идентифициране на хора с намалени шансове за зачеване.
- Трябва да се предложи първоначална оценка на плодовитостта, както и консултация относно подходящи опции за зачеване и на двойки, които не могат да осъществят вагинално сношение, или такова би било свързано с трудности за тях.
Заб.: има специално разработен въпросник за самооценка, който можете да намерите в статията Оценка на еректилната функция.
3. Насочване към репродуктивен специалист
- Медицинските лица трябва да определят безплодието и периодът от време, в което двойката опитва зачеване без успех, след което е необходимо да назначи допълнителни изследвания за причините и евентуално лечение.
- Жена в репродуктивна възраст, която не е заченала в рамките на 1 година с редовни сексуални контакти без предпазни средства, при отсъствие на известни причини за безплодие, трябва да се насочи към по-нататъшни изследвания заедно с партньора си.
- Препоръчва се лечение:
(1) след 12 месеца неуспешно зачеване след редовни сексуални контакти без предпазни средства при възраст на жената под 35 години,
(2) след 6 месеца неуспешно зачеване след редовни сексуални контакти без предпазни средства при възраст на жената 35-40 години и
(3) незабавна оценка и евентуално лечение при жени над 40 години.
По-ранно насочване към консултация с репродуктивен специалист за обсъждане на опции за зачеване, както и допълнителни изследвания и подходящо лечение е подходящо, в случаите когато жената е на възраст ≥ 35 години и/или има известна клинична причина или рискови фактори за безплодие.
Заб.: същото се отнася и за мъже, които са на възраст ≥ 50 години и/или има известна клинична причина или рискови фактори за безплодие.
Когато има планирано лечение, което може да засегне плодовитостта (напр. противотуморна терапия), се предлага незабавно насочване към репродуктивен специалист.
Заб.: повече за съхранението на фертилните способности при мъжа чрез криоконсервация можете да прочетете в статията Помощ при онкологични заболявания.
4. Оценка на рискови фактори, свързани с начина на живот и околната среда, които имат отношение към безплодието
Заб.: повече за рисковите фактори и възможностите за подобряване на здравословното състояние можете да прочетете в статията Здрав преди да станеш баща. 4.1. Употреба на алкохол
- Мъжете трябва да се информират, че консумация на алкохол до 3-4 напитки на ден не се свързва с намаляване на оплодителната способност.
- Мъжете трябва да се информират, че злоупотребата с алкохол има пагубно въздействие върху качеството на спермата.
Заб.: съветваме мъжете да се откажат от бирата не заради алкохола в нея, а поради наличието на ксеноестрогени - женски полови хормони от растителен произход.
4.2. Тютюнопушене
- Жените трябва да се информират, че пасивното пушене има вероятност да намали шансовете им за забременяване
Заб.: ние сме възприели тактиката да информираме и мъжете, че пасивното пушене има вероятност да намали шансовете за забременяване на тяхната партньорка.
- Мъжете пушачи трябва да се информират, че има установена връзка между тютюнопушенето и влошаването на спермалните показатели, и че отказът от тютюнопушене може да подобри както плодовитостта им , така и общото им здравословно състояние
Заб.: има огромно количество данни за вредата от тютюнопушенето върху редица здравословни параметри с отношение към фертилността, можете да прочетете и статията Тютюнопушене и репродуктивно здраве на мъжа.
4.3. Прием на кофеин
- Двойките трябва да бъдат информирани, че до момента няма еднозначни доказателства за връзка между приема на кофеин-съдържащи напитки (кафе, черен чай, кола) и проблеми с плодовитостта.
4.4. Прием на фолиева киселина
- Жени, които планират бременност трябва да бъдат информирани че приемът на хранителна добавка фолиева киселина преди зачеването и в периода до 12 гестационна седмица намалява риска от дефекти на невралната тръба в плода. Препоръчителната доза е 0.4 mg дневно, а за жени, които имат предишно раждане на дете с дефект на невралната тръба или са приемали анти-епилептични медикаменти, или имат диабет, се препоръчва по-висока доза от 5 mg дневно.
Заб.: този параграф се отнася за жените, но го оставяме и тук, тъй като смятаме, че тази препоръка е от голямо значение и е добре да се повтаря при всеки удобен момент. Повече за ползите от профилактиката можете да прочетете в статията Препоръка на FIGO за предконцепционен прием на витамин В9 (фолиева киселина).
4.5. Наднормено тегло
- Мъже с ИТМ 30 или по-висок трябва да се информират, че е възможно да имат намалена плодовитост.
4.6. Стягащо бельо
- Мъжете трябва да се информират, че е установена връзка между повишената температура в скротума и влошаването на качеството на спермата.
4.7. Професионални рискове
- Някои професии са свързани с излагането на вредни въздействия (йонизиращи лъчения, пестициди, вибрации, органични разтворители, тежки метали и пр.), които могат да повлияят негативно на плодовитостта при мъжа, затова трябва да се прави специална анкета за професионалните рискови вредни въздействия и да се предложат съвети за избягването или намаляването на тяхното излагане.
Заб.: повече за възможните увреждащи фактори от страна на професията можете да прочетете в статия Професионален риск и репродукция.
4.8. Прием на медикаменти (предписани и без рецепта) и хранителни добавки
- Някои медикаменти по лекарско предписание, както и такива отпускани без рецепта, а също и хранителни добавки, използвани в спорта, могат да повлияят на плодовитостта при мъжа и затова трябва да се прави специална анкета за прием на медикаменти и добавки и да се предложат при необходимост промени в приема.
Заб.: информация за лекарствата, които могат да имат негативно отношение върху мъжкия фертилитет, можете да намерите в статията Лекарства и сперматогенеза.
4.9. Честота и време на сексуалните контакти
- Двойки, които имат притеснения за плодовитостта си, трябва да бъдат информирани, че вагинални сношения на всеки 2 до 3 дни повишават шансът за бременност.
4.10. Допълваща / алтернативна терапия
- Двойки, които имат притеснения за фертилитета си, трябва да бъдат информирани, че към момента няма еднозначни категорични доказателства, че различните видове допълваща или алтернативна терапия за проблеми с плодовитостта са ефективни и повишават шансовете за забременяване и затова такива форми на лечение не се препоръчват до излизане на резултати от по-задълбочени изследвания.
5. Оценка на мъжкия фактор за безплодие
5.1. Необходима информация за първоначалния преглед
- Възраст на пациента
- Предишни опити за зачеване (партньор, резултат, усложнения)
- Педиатрична история: крипторхизъм, хипоспадия, усукване на тестисите, паротит, oрхит
- Развитие - възраст на настъпване на пубертета
- Използвани методи за контрацепция
- Честота на половия акт и евентуална сексуална дисфункция (либидо, ерекция и еякулация)
- Предишни хирургични операции (скротум, ингвинална област, корем, ретроперитонеум, простата, пикочен мехур), болнични престои, заболявания и наранявания (болести, свързани с пикочо-половата система, неврологични заболявания, увреждания на гръбначния стълб, респираторни инфекции и сексуално предавани болести)
- Приемане на медикаменти (вкл. стероидни хормони) и алергии
- Семейна история на вродени генетични дефекти и/или забавяне в развитието
- Предишни генетични изследвания или известен статус на носителство
- Излагане на опасни вещества и субстанции
- Прилагана радио- или химиотерапия
- Употреба на цигари, алкохол, наркотици
Заб.: на посочения линк ще намерите изчерпателен и подробен Въпросник за репродуктивна оценка на мъжа.
5.2. Необходими хормонални изследвания
- Минималните изследвания включват измерване на сермуните нива на фоликулостимулиращия хормон (ФСХ) и сутрешните нива на тестостерон
- Допълнителни изследвания, които могат да се препоръчат при определени индикации, са повторно измерване на сутрешния тестостерон, свободен тестостерон, лутеинизиращ хормон (ЛХ) и пролактин.
Стандартните хормонални профили и различни клинични проявления са представени в таблицата.
Хормонален профил при мъжа и различни клинични картини:
|
Фоликулостимулиращ хормон (ФСХ) |
Лутеинизиращ хормон (ЛХ) |
Тестостерон |
Пролактин |
Хипогонадотропен хипогонадизъм |
ниски нива |
ниски нива |
ниски нива |
нормални или високи нива |
Нарушена сперматогенеза |
високи или нормални нива |
нормални нива |
нормални нива |
нормални нива |
Тестикуларна недостатъчност Хипергонадотропен хипогонадизъм |
високи нива |
високи нива |
ниски нива |
нормални нива |
Пролактином |
нормални или ниски нива |
нормални или ниски нива |
ниски нива |
високи нива |
5.3. Необходими физикални прегледи
- Височина, тегло и индекс на телесната маса
- Вторични полови белези – окосмяване, мускулна маса, тип на затлъстяване
- Коремна и ингвинална област – белези от предишни операции
- Пенис – позиция на меатуса
Скротум:
- Тестиси – размер на тестисите, плътност, наличие на твърди образувания, позиция
- Епидидимис – наличие на кисти
- Vasa deferentia – агенеза, атрезия, гранулом
- Сперматична връв – варикоцеле
Заб.: в двете последователни статии можете да намерите алгоритъм за Диагностика на мъжкия инфертилитет - първа част и втора част.
5.4. Спермограма
Заб.: в този материал можете да намерите какви са изискванията преди да направите спермограма - Изисквания за спермалния анализ.
- Резултати от спермограма като част от първоначална оценка на плодовитостта трябва да се оценяват спрямо актуалните референтни стойности на Световната здавна организация (WHO 2010)
Заб.: актуалните норми можете да прочетете в превода на указанието на СЗО Спермален анализ - референтни стойности.
- обем ≥ 1.5 мл
- pH ≥ 7.2
- концентрация ≥ 15 млн/мл
- общо брой сперматозоиди в еякулат ≥ 39 млн
- общо подвижни (% прогресивно подвижни и непрогресивно подвижни форми): ≥ 40% подвижни и ≥ 32% прогресивно подвижни
- виталност ≥ 58% живи сперматозоиди
- морфология ≥ 4% нормални форми
- Ако резултатите от първата спермограма се отклоняват от нормата, трябва да се предложи повторен потвърдителен анализ, а при потвърждаване на резултатите и допълнителни изследвания (тест за ДНК фрагментация, морфология по Крюгер)
Заб.: какво означават термините в заключението на спермограмата можете да намерите в статията Спермален анализ - номенклатурни термини.
- Повторната спермограма трябва по възможност да се насрочи минимум 3 месеца след първата, за да се даде възможност за приключване на един цикъл на спермогенезата. Ако обаче са установени тежки отклонения в броя на сперматозоидите (азооспермия или олигозооспермия), повторната спермограма трябва да се направи възможно най-скоро.
Заб.: ето и пълен списък с лечебните заведения в България, в които можете да направите законна спермограма - Къде да направя спермограма.
- При силно изразена олигозооспермия (<5 млн сперматозоиди/мл) се препоръчват допълнителни изследвания – генетични изследвания (кариотипизиране и Y-хромозомни микроделеции)
Заб.: статията Причини за инфертилитет при мъжа ще ви даде яснота за основните причини за репродуктивни проблеми при силния пол.
|